higiena psychiczna

Jak sobie poradzić z samotnością jako opiekunka seniora w Niemczech?

Praca, jako opiekunka osób starszych wiąże się ze znaczącym stresem i obciążeniem psychicznym. Częste wyjazdy i przeprowadzki, zmiana otoczenia, ograniczone kontakty społeczne i oddalenie od bliskich – wszystko to może pogłębiać poczucie samotności, co w konsekwencji może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak apatia, bezsenność, czy depresja.

Jednak można do tego nie dopuścić – a my powiemy Ci, jak sobie pomóc. Czym jest zespół stresu opiekuna? Jak radzić sobie z samotnością w pracy opiekunki? I co oznacza termin higiena psychiczna w pracy opiekunki seniorów? O tym wszystkim porozmawiamy dziś.

 

Opieka seniora – praca a zespół stresu opiekuna

Syndrom opiekuna, znany również jako wypalenie zawodowe lub zespół stresu opiekuna, to stan fizycznego, emocjonalnego i psychicznego wyczerpania, którego doświadcza wiele osób opiekujących się osobami, które się starzeją lub są przewlekle chore. Zespół stresu opiekuna może być dodatkowo pogłębiony przez ograniczenie kontaktu z bliskimi, zmianę otoczenia oraz ograniczone kontakty społeczne powszechne w przypadku wyjazdów do pracy do obcego kraju.  Lekarze coraz częściej dostrzegają dowody na to, że jest on powszechny i  może mieć tragiczne konsekwencje dla psychiki opiekunek osób starszych i schorowanych. Jeśli opiekujesz się osobą starszą, powinnaś znać przyczyny i objawy syndromu opiekuna i wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić.

higiena psychiczna

Zespół stresu opiekuna – symptomy

Najczęstszymi objawami zespołu stresu opiekuna są depresja, uczucie samotności i lęk. Opiekunka może wycofać się z życia rodzinnego, stracić kontakt z bliskimi oraz zainteresowanie zajęciami, które wcześniej sprawiały jej przyjemność. Uczucia bezradności, beznadziei i smutku mogą towarzyszyć utracie zainteresowań.

Czasami praca jako opiekunka i zespół stresu opiekuna mogą odbijać się na zdrowiu fizycznym. Może dochodzić do utraty apetytu i wagi. Powszechne są również zmiany we wzorcach snu oraz emocjonalne i fizyczne wyczerpanie. Zmiany te mogą również powodować nietypową drażliwość i gniew. Przewlekły stres opiekuna może powodować problemy zdrowotne, takie jak częste bóle głowy i ciała, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, osłabiony układ odpornościowy i inne problemy medyczne.

Opieka seniora – praca a higiena psychiczna

Higiena psychiczna zgodnie z definicją oznacza wszelkie działania zmierzające do ochrony i poprawy stanu zdrowia psychicznego. To nauka, zajmująca się zarówno badaniem czynników wywołujących zakłócenia zdrowia psychicznego, jak i popularyzacją technik przeciwdziałających powstawaniu zaburzeń psychiczny, takich jak depresja, wypalenie czy nerwica. Czym jest higiena psychiczna w pracy opiekunki osób starszych? Jak to o nią dbać?

Praca jako opiekunka i higiena psychiczna

Praca jako opiekunka osób starszych nie należy do najłatwiejszych profesji. Jednak znając kilka metod dbania o swoje zdrowie psychiczne, można z łatwością zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych konsekwencji. O swoją psychikę należy dbać konsekwentnie. Co dokładnie robić? Oto najważniejsze zasady samopomocy.

Zdrowy balans między pracą a życiem prywatnym

Pierwszym krokiem do utrzymania dobrej kondycji psychicznej jest osiągnięcie odpowiedniego balansu między życiem zawodowym i prywatnym. W pracy opiekunki łatwo skupić się na ferworze zajęć zawodowych i zapomnieć o własnych potrzebach.

Jest to jednak podstawowy element sprzyjający spadkowi kondycji mentalnej. Pamiętaj, że opiekunka nie może wypełniać swoich obowiązków jeśli nie ma zasobów psychicznych, a te można zdobyć tylko, prowadząc także życie poza pracą. Dlatego postaraj się znaleźć znajomych, regularnie wybierać się do kina lub siłowni i żyć czymś poza opieką nad swoimi podopiecznymi.

zespół stresu opiekuna

Odpoczynek

Nienormowane godziny pracy i konieczność bycia w ciągłej gotowości typowe dla pracy opiekunki osób starszych sprzyja rozwijaniu się zaburzeń psychicznych. Dlatego pamiętaj o tym, aby omówić z podopiecznym harmonogram swojej pracy oraz wydzielić odpowiednią ilość czasu na odpoczynek. Jeśli nie uda Ci się wynegocjować wolnego dnia, to postaraj się, chociaż wydzielić kilka godzin na kąpiel, spacer czy ulubioną lekturę.

Dodatkowe zajęcia rozwijające i hobby

Każdy człowiek, aspirujący do osiągnięcia pewnej równowagi psychicznej powinien mieć jakieś hobby, pasję lub ulubione zajęcie, które nie przynosi mu pieniędzy. Chodzi o coś, co przynosi wyłącznie satysfakcje i pozwala się rozwijać.

Dlatego, jeśli czujesz pierwsze oznaki wypalenia, to wygospodaruj nieco czasu na ulubione zajęcie, takie jak rysowanie, sport, nauka języków czy wyjście do clubu.

praca jako opiekunka

Kontakt z bliskimi

Praca jako opiekunka osób starszych wiąże się z koniecznością wyjazdu za granicę i oddalenia się od bliskich. Na szczęście za sprawą nowoczesnych technologii wyjazd nie musi wiązać się z osłabieniem relacji z rodziną i przyjaciółmi. Wręcz przeciwnie, dzisiaj wystarczy Ci telefon lub  konto na jednym z popularnych portali społecznościowych, by być w ciągłym kontakcie z bliskimi – wykorzystaj to, gdy czujesz się samotna!

 

Opieka seniora – praca marzeń dla wielu

Praca w opiece nad seniorami może być stresująca, ale jest też niezwykle satysfakcjonująca. Każdy zawód ma swoje plusy i minusy. Sęk tkwi w tym jak wykorzystujemy swoje możliwości. Dlatego skorzystaj z powyższych porad, a jeśli to nie pomoże, to nie obawiaj się konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą!