Jak radzić sobie z samotnością i utrzymywać kontakt z bliskimi z Polski, jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Praca opiekunki w Niemczech wiąże się z częstymi wyjazdami i rozłąką z bliskimi, która wywołuje uczucie samotności, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do wypalenia zawodowego, apatii, depresji i innych zaburzeń natury psychicznej. Na szczęście obecnie technologia oferuje nam nowe możliwości utrzymywania kontaktu z bliskimi oraz poznawanie nowych ludzi, które mogą być przydatne w walce z samotnością na szteli.

W związku z tym ten artykuł poświęcamy higienie psychicznej i podpowiadamy, jak radzić sobie z samotnością i rozłąką z bliskimi, jako opiekunka do starszej osoby w Niemczech.

 

Higiena psychiczna – co to takiego?

Higiena psychiczna ogólny dobrostan człowieka. Może ona polegać na zaspakajaniu wszelkich potrzeb człowieka, takich jak potrzeby fizjologiczne, przynależności, uznania czy samorealizacji, a także unikaniu środowisk, które działają destrukcyjnie na naszą psychikę. Przestrzeganie zasad higieny psychicznej pomoże Ci zapobiegać wielu problemom, kryzysom życiowym oraz zaburzeniom psychicznym.

higiena psychiczna

Higiena psychiczna – jak o nią dbać?

Higiena psychiczna oznacza działania, których celem jest utrzymania prawidłowego stanu i zdrowia psychicznego. To bardzo szerokie pojęcie, które mieści w sobie indywidualny szereg czynności, które poprawiają funkcjonowanie sfery psychicznej. Higiena psychiczna może polegać zarówno na codziennej chwili relaksu w wannie, jak i na kwestiach związanych z  duchowością i poszukiwanie poczucie sensu życia i szczęścia.

Oto najważniejsze zasady dbania o higienę psychiczną:

  1. Słuchaj swojego ciała – postaraj się dojść do harmonii ze swoim ciałem, analizując sygnały, jakie przekazuje Ci Twój organizm.
  2. Określ swoje potrzeby i postaraj się je spełniać – zastanów się, czego potrzebujesz w danej chwili i postaraj się tego dokonać.
  3. Wyeliminuj z życia destrukcyjne bodźce – postaraj się ograniczyć do minimum kontakt z ludźmi, którzy mają na Ciebie negatywny wpływ.
  4. Traktuj się, jak swojego najlepszego przyjaciela – bądź dla siebie wyrozumiała i postaraj się traktować siebie tak, jak traktujesz swoją najlepszą przyjaciółkę.
  5. Odpoczywaj – praca opiekunki w Niemczech często pochłania całe nasze życie, warto jednak znaleźć chwilę na odpoczynek i naładowanie baterii.

jak poradzić sobie z tęsknotą

Jak poradzić sobie z tęsknotą jako opiekunka do starszej osoby?

Praca opiekunki w Niemczech jest związana z rozłąką z bliskimi i znajomym otoczeniem. Takie przemiany nie każdemu przychodzą łatwo, dlatego opiekunki często skarżą się na tęsknotę i uczucie samotności. Najlepszym lekarstwem na samotność są odwiedziny u bliskich, podtrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi za pomocą mediów społecznościowych oraz znalezienie swojej „grupy wsparcia” na miejscu.

Więcej tym, jak radzić sobie z samotnością, możesz przeczytać tutaj, a dzisiaj porozmawiamy o tym, jak utrzymywać kontakt z bliskimi oraz ułożyć sobie życie na nowo za granicą.

Pracuj blisko

Praca opiekunki w Niemczech nie jest tylko dla osób samotnych i bezdzietnych. Jeżeli jesteś bardzo związana ze swoją rodziną i bliskimi, zawsze możesz wybrać do pracy jakieś miejsce, które nie jest nadto oddalone od Twojego miejsca zamieszkania — pracując, jako opiekunka do starszej osoby w przygranicznym mieście Niemiec będziesz mogła bez przeszkód odwiedzać swoich bliskich w weekendy, a oni wpaść z wizytą do Ciebie.

jak radzić sobie z samotnością

Wykorzystuj nowe technologie

W dzisiejszych czasach technologia oferuje nam mnóstwo różnych form komunikacji. Dzięki aplikacjom, takim darmowym aplikacjom jak Messenger, WhatsApp, Skype czy Viber, możesz pisać, dzwonić i prowadzić wideorozmowy z bliskimi z najodleglejszych zakątków globu. Warto także zarejestrować się w mediach społecznościowych, takich jak Facebook, czy Instagram, zwłaszcza jeśli chcesz pozostać w bliskich relacjach z młodszymi członkami rodziny.

Znajdź nowe znajomości

Regularne rozmowy z bliskimi to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu, jednak poza tym dobrze jest mieć także swoją grupę wsparcia na miejscu. Jeśli jesteś osobą kontaktową, która płynnie posługuje się językiem niemieckim, raczej nie będziesz miała z tym problemów, jeżeli jednak masz obawy przed poznawaniem nowych ludzi, zawsze możesz poszukać społeczności polskojęzycznej.

W tym celu warto wyszukać grupy na portalu Facebook, które zrzeszają Polaków za granicą lub same opiekunki osób starszych. Poza tym dobrym pomysłem będzie zapytanie swojego koordynatora, czy w pobliżu Twojej lokalizacji nie pracuje ktoś z tej samej firmy, kto chciałby się poznać.

Jak radzić sobie z samotnością jako opiekunka do starszej osoby?

Praca opiekunki w Niemczech  wymaga odporności psychicznej, jeśli jednak zastosujesz się do zasad higieny psychicznej, będziesz w stałym kontakcie z bliskimi i znajdziesz sobie towarzystwo w pobliżu miejsca zamieszkania, to na pewno bez trudu przyzwyczaisz się do nowego otoczenia.