praca w niemczech jako opiekunka

Dlaczego warto zostać opiekunką osób starszych – zalety kariery w opiece

Szukasz naprawdę przyszłościowej profesji? Zastanawiasz się nad zmianą ścieżki kariery? A może poszukujesz szybkiego zarobku za granicą? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie, ponieważ w nim opowiadamy o największych zaletach jednego z najbardziej perspektywicznych zawodów w Niemczech.

W dzisiejszych czasach doświadczone opiekunki osób starszych są na wagę złota! To jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów, w którym możesz się rozwijać, zwłaszcza w krajach charakteryzujących się starzejącym się społeczeństwem i szybkim postępem technologicznym  – dlatego nie czekaj, poznaj zawód przyszłości już dziś!

 

Czym zajmuje się opiekunka osób starszych?

Opiekunka osób starszych spełnia kilka ról jednocześnie. Praca w Niemczech jako opiekunka seniorów zazwyczaj polega na wszechstronnym wsparciu podopiecznego w większości codziennych obowiązków domowych i osobistych. Opiekunka osób starszych jest jednocześnie powiernikiem, towarzyszem, wsparciem mentalnym, szefem kuchni i osobistym asystentem seniora.  Osoba na tym stanowisku musi wykazywać się chęcią niesienia pomocy oraz łatwością w nawiązywaniu kontaktu z ludźmi, ponieważ te cechy są niezbędne w tej profesji.

praca opiekun osób starszych

Podstawowe obowiązku opiekunki seniora:

  • Wsparcie domowe – opiekunka osób starszych zazwyczaj wypełnia także obowiązki domowe, takie jak sprzątanie, gotowanie i robienie zakupów.
  • Wsparcie psychiczne – opiekunka osób starszych musi wykazywać się empatią i rozumieć bolączki swojego podopiecznego.
  • Wsparcie w codziennej toalecie – opiekunka osób starszych wspiera swoich podopiecznych w codziennej toalecie, w skład której wchodzić może czesanie, kąpanie i mycie seniora.
  • Wsparcie w transporcie – opiekunka osób starszych bardzo często podwozi seniora na konsultacje i wizyty lekarskie oraz inne aktywności.

Dlaczego warto zostać opiekunką osób starszych?

Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych powodów, dla których praca w Niemczech jako opiekunka osób starszych jest całkiem niezłą ścieżką kariery.

Ogromne zapotrzebowanie

Obecnie profesjonalne opiekunki osób starszych są na wagę złota! To jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów, w którym możesz się rozwijać, zwłaszcza w krajach charakteryzujących się starzejącym się społeczeństwem, takich jak choćby Niemcy, czy Wielka Brytania. Dlatego decydując się na pracę w tym zawodzie, nie musisz obawiać się braku zleceń – gwarantujemy, że to pracodawcy będą się o Ciebie bić!

Stałość zatrudnienia mimo digitalizacji

W związku z postępem technologicznym i rozwojem sztucznej inteligencji z roku na rok ubywa niegdyś niezbędnych zawodów. Taki los nie grozi jednak opiekunkom seniorów. To perspektywiczny zawód, który nie tylko nie będzie zastąpiony w najbliższym czasie, a wręcz odwrotnie, zapotrzebowanie na specjalistów z tej branży, będzie stale rosło, ponieważ w tej pracy liczy się przede wszystkim człowiek.

praca w niemczech jako opiekunka

Atrakcyjne zarobki

Praca dla opiekunek w Niemczech nie tylko opiera się powszechnej digitalizacji, ale jest coraz bardziej opłacalna. Doświadczone opiekunki osób starszych w Niemczech zarabiają od 1500 do 2300 euro miesięcznie, nie licząc licznych bonusów i premii, a przy tym zazwyczaj nie płacą za wiele za zakwaterowanie i utrzymanie. W związku z tym nie da się ukryć, że jest to bardzo opłacalny biznes.

Niski próg wejścia

Kolejną zaletą pracy jako opiekunka osób starszych jest to, że żeby spróbować swoich sił w opiece, nie musisz spędzać wielu lat na kształceniu, praktykach zawodowych i zdobywaniu doświadczenia. W tym zawodzie liczy się przede wszystkim podejście do klienta oraz praktyczne umiejętności, dlatego praca jako opiekunka jest idealna dla osób, które wolą działać i zarabiać, a nie chcą najpierw poświęcić lat na studia.

Praca z misją

Nie da się ukryć, że praca opiekunki seniorów nie jest usłana samymi różami. To trudne i wymagające zajęcie, do którego najlepiej nadają się osoby z misją i chęcią pomocy innym. Ta praca raczej nie spodoba się ludziom, dla których liczy się czysty zysk, za to spełnią się w niej wszystkie osoby, lubiące ludzi, którym w pierwszej kolejności zależy na niesieniu pomocy.

praca w niemczech jako opiekunka seniorów

Elastyczne godziny pracy

Opiekunka osób starszych nie pracuje bez przerwy osiem godzin w ciągu dnia. W tej pracy liczą się przede wszystkim wypełnione obowiązki, a nie przepracowany czas, dlatego jest to idealna praca dla osób, które szukają elastycznej pracy, gdzie znajdą czas na swoje hobby i samorozwój.

Poszanowanie społeczne

Opiekunki osób starszych w Niemczech cieszą się ogromnym poszanowaniem społecznym. Nic dziwnego, w końcu to osoby, którym oddaje się w ręce to, co najważniejsze, czyli los i dobrostan bliskich osób.

Uroki pracy w opiece – podsumowanie

Jak widzisz, zawód opiekunki osób starszych ma wiele zalet, począwszy od atrakcyjnych zarobków po elastyczne godziny pracy, szacunek społeczny i stałe zatrudnienie. Praca opiekunki to niełatwy, ale bardzo opłacalny zawód, w którym wiele osób znajduje spełnienie, dlatego rozważ tę opcję, jeśli szukasz pomysłu na nową ścieżkę kariery.