Ile godzin pracuje opiekunka osób starszych w Niemczech? – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech? Ile zarabia opiekunka osoby starszej? Czym zajmować wolny czas na szteli? I wreszcie, na czym polega praca dla opiekunki w Niemczech?

Dzisiaj odpowiemy na wszystkie powyższe pytania tak, aby praca dla opiekunki w Niemczech nie miała przed Tobą tajemnic i żebyś ze spokojną głową mogła zacząć karierę w tym perspektywicznym zawodzie.

Na czym polega praca dla opiekunki w Niemczech?

Praca opiekunki osób starszych polega na wspieraniu seniorów we wszystkich codziennych czynnościach i łagodzeniu odczuwalności ograniczeń, z jakimi stykają się z powodu podeszłego wieku, niepełnosprawności i schorzeń różnego typu.

Opiekunka osób starszych w Niemczech przyjmuje zatem rolę niezawodnego pomocnika w realizacji codziennych zadań, takich jak sprzątanie, odkurzanie, wynoszenie śmieci, czy gotowanie, a także ubieraniu się, myciu, czesaniu, wstawaniu, a także toalecie.  Praca dla opiekunki w Niemczech nie jest dla każdego, ponieważ mało kto potrafi połączyć wszystkie te role i wypełniać wszystkie te obowiązki w taki sposób, aby osoba starsza nie czuła się pozbawiona woli i możliwości oraz nie odczuwała dyskomfortu psychicznego.

ile godzin pracuje opiekunka w niemczech

Poza czynnościami praktycznymi praca dla opiekunki w Niemczech obejmuje także dwie funkcje, których nie można zaliczyć stricte do obowiązków związanych z tą profesją. Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą z nich jest funkcja towarzysza. Osoby starsze często mierzą się z samotnością i wyobcowaniem społecznym, które może prowadzić do depresji i apatii. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzą właśnie opiekunki seniorów, które zapewniają im towarzystwo i odgrywają rolę zaufanego powiernika.

Drugą funkcją związaną z pracą opiekunki jest monitorowanie stanu zdrowia i zapewnienie bezpieczeństwa seniorom. Opiekunka do starszej osoby przebywa z osobą starszą w tym samym mieszkaniu, a nawet pomieszczeniu, dzięki czemu podopieczny zawsze ma do kogo zwrócić się w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, czy wypadku.

Ile zarabia opiekunka osoby starszej w Niemczech?

Praca dla opiekunki w Niemczech jest bardzo opłacalna, zwłaszcza w porównaniu z wynagrodzeniem oferowanym na podobnych stanowiskach w Polsce. Opiekunki do osób starszych w sprawdzonych agencjach pośrednictwa pracy zarabiają od 1600 do 2500 euro miesięcznie, co w przeliczeniu na złote daje aż 7-12 tysięcy samego wynagrodzenia, a poza nim opiekunki często otrzymują premie i dodatki okazjonalne.

Ile godzin pracuje opiekunka w Niemczech?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ na pracę opiekunki osób starszych składa się faktyczne wykonywanie obowiązków takich jak kąpanie i przygotowywanie posiłków oraz czas, który można spędzać na oddawaniu się swoim hobby, podczas którego jedynie monitoruje się stan zdrowia podopiecznego. Można zatem powiedzieć, że średnio opiekunka seniorów pracuje od 7 do 12 godzin w zależności od trybu życia seniora, ale przez ten czas nie wykonuje ciągle swoich obowiązków.

praca dla opiekunek w niemczech

Wolny czas, kiedy jedynym zadaniem opiekunki jest przebywanie z seniorem to lwia część pracy w tym zawodzie – żeby lepiej to zobrazować, posłużmy się przykładowym rozkładem dnia opiekunki. Załóżmy, że senior budzi się o godzinie 8, wtedy Twoim zadaniem będzie podanie mu śniadania i leków oraz pomoc w porannej toalecie, następnie podopieczny zajmuje się oglądaniem telewizji lub czytaniem, a Twoim kolejnym obowiązkiem będzie dopiero przygotowanie obiadu. Daje Ci to przynajmniej kilka godzin „czasu wolnego”, podczas których możesz zająć się swoimi ulubionymi zajęciami, ale jednocześnie czuwać nad podopiecznym.

Czym zajmować wolny czas na szteli?

Ustaliliśmy już, że wolny czas jest bardzo częstym zjawiskiem w pracy opiekunki osób starszych – seniorzy, zwłaszcza Ci doświadczający kłopotów z poruszaniem się, są znacznie bardziej bierni, niż osoby w kwiecie wieku. Osoby starsze więcej sypiają za dnia i wcześniej się kładą, a poziom ich aktywności z czasem maleje. Dlatego jako opiekunka seniorów musisz umieć jakoś zajmować sobie swój czas i to w sposób, który przyniesie Ci korzyści i ograniczy ryzyko wypalenia zawodowego.

ile zarabia opiekunka osoby starszej

Czym zajmować wolny czas na szteli? Dobrze mieć pasje i hobby, które pomagają nam rozwijać wiele sfer naszego życia jednocześnie. Warto znaleźć coś dla umysłu, ale nie zapominać przy tym o potrzebach ducha i ciała. W pracy opiekunki osób starszych liczy się krzepa fizyczna, dlatego polecamy spróbować swoich sił w zajęciach fitness, jodze, bieganiu lub pływaniu. Przyda się także coś, co pozwoli uspokoić zszargane nerwy. Zapisz się zatem warsztaty z medytacji, rysowania, malowania lub daj szansę spacerom na łonie natury. A co dla umysłu? Polecamy wszelkiego typu kursy online, warsztaty językowe lub podnoszenie swoich umiejętności w innych sferach.

Praca dla opiekunki w Niemczech – podsumowanie

Praca dla opiekunki w Niemczech to trudne, ale bardzo satysfakcjonujące i ważne zajęcie. Taka profesja może dać wiele radości i poczucie, że robisz coś naprawdę ważnego.

Dlatego, jeśli chcesz spróbować swoich sił w tym zawodzie, skontaktuj się z My Care Friend, a my znajdziemy dla Ciebie najlepsze oferty pracy w Niemczech.