Jak rozmawiać z chorym na demencję?

Demencja wiąże się z pewnym zanikiem pamięci. Osoby cierpiące na tę chorobę mają kłopoty z myśleniem oraz z zaburzeniami mowy. Takie osoby nie potrafią myśleć racjonalnie. Potrzebują pomocy, przy codziennych czynnościach. Dlatego też wiele rodzin, decyduje się na wsparcie opiekunka lub opiekunki. Jak powinna rozmawiać opiekunka z osobą chorą na demencję? Czego unikać przy takiej rozmowie. Przeczytaj i dowiedz się szczegółów z naszego artykułu.

Zaniki pamięci pojawiają się w pewnym wieku. Zapominamy o tym, gdzie odłożyliśmy okulary, czy gazetę do czytania. Z czasem te zaniki pogłębiają się, zwłaszcza u osób starszych. Pojawiają się częste pytania: kto to jest? Co to za przedmiot? Jak dojść z apteki do domu – nie pamiętam drogi. To pierwsze objawy demencji, tak często spotykanej u seniorów.

Co to demencja?

Demencja to choroba, najczęściej dotykająca osób w podeszłym wieku. Przeważnie objawia się ona przy znacznym stopniu obniżenia sprawności umysłowej. Zaczynamy mieć problemy z koncentracją, zdolnością do uczenia się oraz orientacją w terenie.

Demencja to choroba, którą określa się za pomocą stopnia nasilenia, i tak wyróżniamy następujące stopnie: lekki, umiarkowany i znaczny. Oprócz tego oczywistą kategorią jest jeszcze rodzaj utraconych funkcji poznawczych. Często zdarza się, że osoby chorujące na demencję mają problemy z mową czy nawet ze wzrokiem. Tak są to niepokojące objawy, które nie powinniśmy bagatelizować.

Opieka nad chorym z demencją

Ponadto do innych objaw tej choroby zaliczamy:

  • Problemy z komunikacją werbalną, utrata zdolności wysławiania się,
  • Zaburzenia pamięci – krótkotrwałej,
  • Kłopoty z rozpoznaniem najbliższych osób,
  • Drażliwość, która przechodzi w agresję,
  • Brak orientacji w terenie,
  • Problemy z zasypianiem,
  • pogorszenie się wzroku,
  • stopniowy zanik umiejętności – trudności z zapamiętywaniem nowych informacji,
  • problemy z jedzeniem.

Oczywiście są to doraźne sygnały, zwłaszcza dla opiekunów lub opiekunek. Jeśli pojawiają się zbyt często, to należy od razu reagować. Cierpliwość jest tutaj na wagę złota. Nie ma co się denerwować, tylko spokojnie podejść do tego tematu.

Jak pomóc osobie cierpiącej na demencję?

Mamy wiele możliwości. Przede wszystkim wspomniana już cierpliwość ze strony opiekunki jest bardzo ważna. Dodatkowo powinniśmy wprowadzić regularny tryb życia codziennego dla osoby chorej na demencję. To kluczowa informacja, ponieważ dzięki temu senior stara się zapamiętać te same czynności, które wykonuje na co dzień. Wszystkie podejmowane działania, wykonujemy powoli, tak aby podopieczny się nie przestraszył. Musi nabrać do nas szacunku i zaufania. Nie są to jedyne metody.

Warto również pamiętać o wyciszeniu się seniora. Pomoże nam w tym zamknięcie okien, wyłączenie niepotrzebnie działających urządzeń. Wysokokaloryczna dieta dostarczy odpowiedniej ilości pokarmu dla organizmu. Niestety, osoby cierpiące na demencję tracą na wadze, dlatego też konieczna jest konsultacja z odpowiednim lekarzem w tym zakresie. Zdarza się, że tacy podopieczny dostają nagłego ataku paniki. Jak uspokoić seniora z demencją? Czy są na to jakieś sposoby? Krzyk jest jednym z objawów. Nie należy się go obawiać, tylko spróbować działać z rozwagą.

Pan cierpiący na demencję

Jak uspokoić osobę chorą na demencję, która przejawia agresję?

W momencie agresji podopiecznego opiekunka ma bardzo ważne zadanie. Wspomniany już krzyk, jest niczym innym, jak gwałtowną reakcją. Chory w ten sposób stara się nam zakomunikować, że czegoś mu brakuje. Czasami nie chodzi tylko o głód czy pragnienie, ale także o niezaspokojoną potrzebę emocjonalną. Nie jest to łatwe zajęcie dla opiekuna, ponieważ musi on wybrać adekwatny tok postępowania. Warto zapamiętać rzeczy, które denerwują seniora, po to, aby takie sytuacje się nie zdarzały.

Jak widać, uspokoić seniora przejawiającego agresję, nie jest łatwo, ale można z tym sobie poradzić. Musimy pamiętać o wyborze odpowiednich metod. Z pewnością należy do nich właściwa komunikacja werbalna.

Czego unikać w rozmowie z osobą chorą na demencję? – Przykłady komunikacji werbalnej.

W sytuacjach skrajnych, które są przejawem agresywnych zachowań, powinniśmy pamiętać o właściwym porozumiewaniu się z podopiecznym. Niewątpliwie istotny jest ton rozmowy. Spokojny, bez gwałtownych uniesień, uspokoi naszego seniora. Unikanie krzyków to kolejna ważna informacja. Czasami warto zgodzić się z wypowiedzią chorego, chociaż na pewno  nie jest to łatwe zadanie.

Wszystkie agresywne zachowania: przeklinanie, szarpanie, rzucanie przedmiotami mogą wystąpić przy objawach demencji. Dlatego też praca w opiece (Niemcy), gdzie jesteśmy zdani tylko na siebie, nie należy do najłatwiejszych. Spokój, cierpliwość to najważniejsze cechy charakteru, które powinna posiadać osoba wyrażająca chęć zatrudnienia w opiece w Niemczech.