praca jako opiekunka w Niemczech

Jak przygotować się do pierwszego dnia pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech

Każdy pierwszy dzień w nowej pracy jest ciężki. Jesteśmy zdenerwowani, pełni niepokoju o to, jak poradzimy sobie w trakcie wykonywania powierzonych zadań. To normalna reakcja na stres związany z nową sytuacją.

Można jednak do niej się przygotować, aby ułatwić sobie pierwsze chwile w nowej pracy. Właściwie to przygotowanie jest bardzo istotne, przed wyjazdem do pracy jako opiekunka w Niemczech. Przygotowaliśmy kilka wskazówek na pierwszy dzień pracy. Przekonajcie się sami, czytając poniższy artykuł.

Pierwsze chwile opiekunki osób starszych w Niemczech

Oczywiście są one najważniejsze. Poznajemy wszystko na nowo. Zarówno rodzinę podopiecznego, jak i jego otoczenie. Często zdarza się, że rodziny niemieckie poszukujące opiekunki, oferują również opiekę z zamieszkaniem. Jest to idealna opcja, ponieważ nie musimy martwić się już o dodatkowy nocleg. Warto więc zaraz po zapoznaniu się z podopiecznym i jego rodziną, poznać dokładnie swoje przyszłe miejsce pracy.

Opieka z zamieszkaniem

W pierwszym dniu pracy opiekunka do osoby starszej ma wydzielony swój własny pokój. Czasami zdarza się, że takie pomieszczenie jest odpowiednio przygotowane – świeżo pomalowany pokój, czysta pościel, szafa, w której przygotowano dla nas wolne półki, nowy materac w łóżku.

Opiekunka z seniorem

Tak właśnie witają rodziny niemieckie opiekunkę podopiecznego. Niekiedy czekają na nas również ładnie zapakowany prezent bądź drobny upominek. Jest to wspaniały gest ze strony rodziny chorego. Wiedzą na pewno, jak dużo taka osoba musi poświęcić, aby wyjechać ze swojego kraju. I tak np. na stole postawiony jest wazon z kwiatkiem, czekoladki, porcelanowa figurka, pachnące mydełko.

Takie miejsce jest niewątpliwie bardzo ważne dla osób przebywających na emigracji. Tutaj mogą się wyciszyć, odpocząć oraz nabrać sił do dalszej pracy. Jak widać, oferty pracy w opiece w Niemczech są bardzo atrakcyjne również pod względem mieszkaniowym.

Co powinna wiedzieć opiekunka  starszej osoby? – porady

Pierwszy kontakt z podopiecznym

Relacje z naszym przyszłym podopiecznym są bardzo ważne. Jeśli mamy taką możliwość, to śmiało możemy zapytać naszej poprzedniczki o kilka cennych informacji:

  • Warto dowiedzieć się, jak poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami, wtedy na pewno będziemy wiedzieć, czy sami damy radę.
  • Jakie warunki stawiane są przez rodziny niemieckie poszukujące opiekunki do osób starszych.
  • Aktualny stan zdrowia chorego – osoba zajmująca się dotychczas seniorem z pewnością będzie mogła dać nam cenne wskazówki o tym, jak postępować z podopiecznym.
  • Dodatkowe wiadomości dotyczące chorego – co lubi robić, czy ma swoje ulubione zajęcia, jaki jest jego stosunek do opiekunów.

Pierwszy kontakt z podopiecznym to kluczowy moment dla jego opiekunki. Tworzą się między nimi pewne więzi. Jak nawiązać dobre relacje z podopiecznym i jego rodziną, tak aby praca była przyjemna i miła? Przeczytaj artykuł do końca, a wszystko się dowiesz dokładnie.

Relacje z podopiecznym i jego rodziną

Podstawową rolą opiekunki jest przede wszystkim pomoc oraz wsparcie dla seniora, przy codziennych obowiązkach. Opiekunka zajmuje się również czynnościami pielęgnacyjnymi oraz opiekuńczymi. Bardzo duży wpływ na współpracę z podopiecznym, mają relacje wynikające z tej opieki.  O czym warto pamiętać, aby właśnie te relacje były odpowiednie?

Starsze osoby nie zawsze tolerują inne towarzystwo. Musimy pamiętać o tym, żeby zdobyć ich zaufanie. Szczególnie ważna jest poprawna komunikacja z podopiecznym. To właśnie ten przepływ informacji pozwala na efektywniejsze działanie. Pomaga tutaj też rozmowa z rodziną seniora. A co oprócz tego?

ręce

Umiejętność słuchania i zrozumienia

Są to główne cechy, którymi powinna wyróżniać się opiekunka. Bez tego ani rusz. Jeśli opiekujemy się osobą o trudnym charakterze, musimy koniecznie uzbroić się w cierpliwość. Pamiętajmy o tym, że każdy człowiek chce być szanowany na równi z innymi. W takim przypadku jest to bardzo ważne. Dzięki temu podopieczny nabierze do nas szacunku a praca, którą będziemy wykonywać, stanie się łatwiejsza.

Wyrozumiałość i cierpliwość

Wspomniana już wcześniej cierpliwość jest chyba najbardziej godna zaufania. To klucz do sukcesu pozytywnych więzi z podopiecznym. Zdarzają się osoby bardzo zamknięte w sobie, które nie przepadają za hasłem i niepotrzebnymi rozmowami. Starajmy się wtedy im nie narzucać. Poczują się oni bardziej bezpieczni i pewni siebie.

Być może po jakimś czasie nabiorą do nas większego zaufania i zaczną z wami więcej rozmawiać. Bardzo ważny jest też sposób rozmowy z podopiecznym. Nie są mile widziane słowa krytyki czy nawet obraźliwe komentarze. Słuchanie chorego pomaga zdobyć jego większe zaufanie do nas.

Oferty pracy w opiece w Niemczech

Mamy szeroki wybór ofert. Aktualnie wystarczy poszukać agencji w Internecie oraz poznać na jej temat opinie. To właśnie one pomogą nam dokonać właściwego wyboru. Pomimo że doświadczenie nie jest wymagane, warto mieć minimalne kwalifikacje. Wystarczy tutaj opieka nad seniorem z własnej rodziny.

Praca jako opiekunka w Niemczech jest w pełni legalna i bezpieczna. Przed wyjazdem podpisujemy umowę z agencją, która nas zatrudnia. W umowie zawarte będą następujące informacje: gwarancja otrzymania wynagrodzenia oraz płatności składek na ubezpieczenie emerytalne, wypadkowe i chorobowe. Pamiętajmy o tym, że zatrudniając się jako opiekun lub opiekunka, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów związanych z transportem, zakwaterowaniem oraz wyżywieniem.