leczenie otyłości

Jak leczyć otyłość u osób starszych?

Otyłość to częsty problem u seniorów. Jej przyczynami są  przede wszystkim: nieodpowiedni styl życia, brak aktywności fizycznej oraz nieprawidłowa codzienna dieta. W jaki sposób można zapobiec otyłości? Co opiekunka powinna zrobić, jeśli podopieczny zmaga się z nadwagą? Dowiesz się wszystko na ten temat z naszego artykułu.

Co to jest otyłość?

Zacznijmy od jej definicji. Otyłość to przewlekła choroba, spowodowana nadmiarem tkanki tłuszczowej. Leczona u odpowiedniego specjalisty, dietetyka, może spowodować redukcję masy ciała. Oczywiście otyłość może być skutkiem również innych chorób. Dlaczego? Ponieważ powodują one także nadmiar tkanki tłuszczowej. I tak możemy zaliczyć do nich, następujące choroby: zespół Cushinga, częsta niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, niedoczynność przysadki, zespół Turnera.

Otyłość ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. To przez nią czujemy się często mało atrakcyjni, zaczyna pojawiać się cellulit, z którym ciężko walczyć. W dodatku sutkami otyłości stają się też problemy zdrowotne: cukrzyca, nadciśnienie, udar mózgu, niewydolność sercowa, problemy z oddychaniem, zwiększenie ryzyka nowotworów oraz choroba wieńcowa.

Opiekuna, która decyduje się na pomoc w opiece seniora,  zmagającego się z tą chorobą, powinna uświadomić sobie znaczenie tej choroby oraz sprawdzić przydatne informacje na jej temat.

waga

Otyłość a cukrzyca

Wspomniane już przez nas skutki otyłości, prowadzą do powstałych problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest na pewno cukrzyca. W Polsce na tę chorobę choruje prawie 3 mln osób. Dotyka ona również młodych osób. Z pewnością cukrzyca przyczynia się do pojawiania otyłości.  Jesteście ciekawi dlaczego? Oprócz uwarunkowań genetycznych pozostałymi czynnikami jest na pewno: brak czasu, intensywne tempo kariery zawodowej, przemęczenie oraz ograniczenie aktywności fizycznej.

Zdarzają się takie momenty, gdzie nie starcza nam czasu na przygotowanie sobie odpowiednich posiłków w ciągu dnia. Sięgamy wtedy po produkty, które można w miarę szybko przygotować. Bardzo często są to niezdrowe przekąski, typu batonik, czekolada, fastfood. Powinniśmy pamiętać o prawidłowym odżywianiu już jako młodzi ludzie, ponieważ w późniejszym wieku wszystko wychodzi na jaw. Niezdrowe odżywianie często prowadzi do nadmiaru tkanki tłuszczowej, a to z kolei może powodować nadwagę.

Otyłość a nadwaga

Wiemy już, co to jest otyłość. Jak zatem rozpoznać zwykłą nadwagę? Skłonność do nadwagi bierze się nie tylko z nieprawidłowego stylu życia. Spożywanie niezdrowych przekąsek, brak ruchu, zbyt duża ilość dostarczanego pokarmu to główne przyczyny nadwagi. Dodatkowo na nadwagę wpływają również geny, odziedziczone po rodzicach.

Oprócz tego nadwaga kojarzona jest z nadmiernym przyrostem tkanki tłuszczowej, często spowodowanym z nieodpowiednim odżywaniem organizmu. Wystarczy dobrać idealną
dietę i  wprowadzić aktywność fizyczną, aby zredukować nadwagę. Natomiast otyłość to przewlekła choroba, z którą bardzo trudno walczyć.

Pani z nadwagą nie umie zapiąć spodni

Przyczyny występowania otyłości

Specjaliści uważają, że czynnikami wpływającymi na pojawienie się  tej choroby są  przyczyny środowiskowe oraz genetyczne:

  • Nieprawidłowa dieta
  • Niedobór aktywności fizycznej
  • Przewlekły stres
  • Choroby metaboliczne
  • Schorzenia degeneracyjne
  • Zaburzenia hormonalne
  • Czynniki genetyczne

Jak już wcześniej wspomnieliśmy otyłość to choroba, która powoduje ryzyko pojawienia się innych schorzeń u osób w podeszłym wieku. Przede wszystkim obniża styl życia. Senior, który zmaga się z otyłością, zazwyczaj jest wycofany aktywnie i społecznie. Czy powinniśmy leczyć nadwagę i otyłość u osób starszych? Oczywiście, że tak. Poza przyjmowaniem leków, należy wziąć pod uwagę odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną.

Jak zapobiec otyłości?

Leczenie otyłości to zazwyczaj dostarczanie regularnych posiłków dla organizmu. Bardzo ważne jest więc wypracowanie utrzymania zdrowych nawyków. Co powinna zrobić opiekunka, zajmująca się seniorem, zmagającym się z otyłością lub nadwagą? Przygotowaliśmy dla was mały poradnik, kilka wskazówek o, których warto pamiętać.

lekaż mierzący pacjenta z nadwagą

Opieka w Niemczech

Istotną rolę w opiece nad chorą osobą na demencję, zajmuje opiekunka. Jej podstawowym zadaniem jest przede wszystkim kontrola nad prawidłowym odżywaniem. Zmniejszenie częstotliwości dostarczanych produktów to klucz do osiągnięcia celu. Dla osoby w podeszłym wieku, która walczy z otyłością, powinniśmy wprowadzić ograniczenie spożywania: tłustych potrawy, przede wszystkim z mięsa, wędlin, słodyczy, napoi gazowanych, dań typu fast food.

Aktywności fizyczna, jest również bardzo ważna. Redukcja masy ciała, przy odpowiednich ćwiczeniach pozytywnie wpływa na sprawności fizyczną osób starszych. Śmiało możemy zabrać seniora na spacer do pobliskiego parku, czy nawet wdrożyć lekkie ćwiczenia. Konsultacja z rehabilitantem pomoże nam dobrać idealny zestaw ćwiczeń.

Niekiedy zalecana modyfikacja stylu życia, nie przynosi efektów, wtedy lekarz podopiecznego wdraża długotrwałe przyjmowanie leków. Praca w opiece w Niemczech wiąże się też z poznaniem nazwy leków oraz pilnowaniem, aby były one prawidłowo przyjmowane. Dlatego znajomość języka jest bardzo ważna. Ułatwi nam ona komunikację nie tylko z podopiecznym, ale również z jego lekarzami lub rodziną.

Leczenie otyłości u osób starszych jest trudniejsze niż u młodych, ale jak widać możliwe. Jeśli będziemy pamiętać o wszystkich powyższych informacjach, praca w opiece w Niemczech, stanie się miła i przyjemna.