Apteczka pierwszej pomocy

Apteczka pierwszej pomocy seniora, czyli zwiększone bezpieczeństwo osoby starszej

Zbiór niezbędnych produktów do udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, znajduje się w apteczce. W niektórych miejscach apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowa. Pracodawca w firmie wg Kodeksu Pracy, zobowiązany jest do zagwarantowania pracownikom dostępność do podstawowych produktów medycznych. Jak sytuacja wygląda w domu? Czy musimy mieć apteczkę? Czy apteczka dedykowana seniorowi wyróżnia się od innych? O tym w dzisiejszym artykule.

2

Apteczka domowa – konieczność, czy potrzeba

Nikt nie nałoży na Ciebie kary z powodu braku domowej apteczki. O produkcie mówi się jako o niezbędnym, ale nie jest to uwarunkowane przepisami prawnymi. Apteczka domowa określana jako zestaw koniecznych środków w nieprzewidzianych sytuacjach to jednak zdecydowany wybór troszczących się o zdrowie i życie najbliższych, czy gości.

Posiadanie apteczki w mieszkaniu można porównać z zakupem lodówki. Z jednej strony produkt nie jest niezbędny do funkcjonowania, a z drugiej zapewnia bezpieczeństwo – świeże produkty, środki ratujące zdrowie podczas wypadku. Apteczka pierwszej pomocy medycznej to niemal niezbędnik w mieszkaniach seniora oraz wśród rodzin z małymi dziećmi. Najmłodsi i najstarsi to grupa podwyższonego ryzyka zagrożeń, dlatego warto, myśląc o innych, wyposażyć dom w apteczkę.

Produkt, nierzadko ratujący zdrowie, powinien znajdywać się w nieosiągalnym dla dzieci, ale szybko dostępnym dla dorosłych miejscu. Najlepiej w szafce, w której nie panuje wilgoć i ciepło. Apteczkę należy regularnie sprawdzać. Pozbywać się przeterminowanych leków, a w przypadku braków – uzupełniać.

1

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Podstawowe wyposażenie apteczki nie jest ściśle określone. W dużej mierze zależy od miejsca, w którym ma posłużyć. Trochę inaczej może wyglądać apteczka pierwszej pomocy dla seniora, a inaczej w pracy o charakterze podwyższonego ryzyka. Jednak kilka elementów znajduje się zarówno w pierwszej, jak i drugiej wersji:

  • Akcesoria medyczne – termometr, maseczki, pęseta, nożyczki, rękawice, czy termofor to niezbędne elementy apteczki. Pomagają zweryfikować gorączkę, uśmierzyć ból i zabezpieczyć przed przyjazdem pomocy.
  • Środki dezynfekcyjne – pozwalają oczyścić i powstrzymać wdanie się zakażenia np. na skutek oparzenia, czy skaleczenia.
  • Materiały opatrunkowe – różnej wielkości i rodzaju plastry, gazy opatrunkowe, opaski elastyczne, kompresy, a także bandaże to środki, bez których skuteczność apteczki maleje.
  • Leki dostępne bez recepty – znajdują się głównie w domowych apteczkach, ale o wielu warto pomyśleć w każdym miejscu. Szczególnie w przypadku, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną wykorzystane. Podstawowe wyposażenie apteczki w leki bez recepty to środki przeciwko: gorączce, bólu, zapaleniu. Mogą przydać się środki zaradcze na kłopoty z żołądkiem, biegunką, alergią, czy grypą. Niezwykle ważne są również preparaty łagodzące dolegliwości i sprzyjające gojeniu podczas: ukąszeń, stłuczeń, urazów i oparzeń.

Polskie prawo, ani też ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym,  nie zakazują posiadania w apteczce leków farmaceutycznych. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie stworzyć dodatkowego zagrożenia.

Czy w apteczce pierwszej pomocy powinna być woda utleniona i wata? Warto wiedzieć, że lekarze nie zalecają przemywania ran wodą utlenioną, a wata może spowodować niebezpieczne przyklejenie do świeżych ran i jeszcze większe problemy.

skład apteczki

Skład apteczki seniora, czyli rozbudowana wersja

Organizacja kompletnej apteczki domowej dla seniora to nie lada wyzwanie dla osoby starszej, jak i opiekunów. Na szczęście możesz liczyć na pomoc lekarzy pierwszego kontaktu. Apteczka dla osoby starszej to nie wyłącznie podstawowe wyposażenie, ale również indywidualnie dobrane środki i leki.

Cukrzykowi niezbędny jest glukometr do mierzenia i kontroli glukozy we krwi oraz insulina. W apteczce domowej seniora przydatny może okazać się również ciśnieniomierz i inhalator. Bardzo często apteczka dla osoby starszej posiada pulsomierz, czyli elektryczne urządzenie do pomiaru saturacji.

Lekarz może zalecić, aby doposażyć apteczkę w przeróżne: suplementy diety, zioła i leki na sen, czy stres, bezpieczne substancje wzmacniające apetyt albo zwalczające zgagę, wzdęcia, bóle brzucha.  Często starsi pacjenci potrzebują również mocniejszych środków przeciwbólowych, a także magnezu, potasu, czy też kwasu acetylosalicylowego.

Apteczka pierwszej pomocy seniora to zatem podstawowe wyposażenie dedykowane dla wszystkich osób niezależnie od wieku, miejsca i dodatkowo leki związane z konkretnymi przypadłościami. Ważne, aby podstawowe wyposażenie apteczki było nie tylko kompletne (najważniejsze leki przyjmowane na stałe), ale również uporządkowane, wyraźnie opisane i systematycznie weryfikowane.

Pakiet apteczka pierwszej pomocy seniora i kurs pierwszej pomocy

Planujesz zostać opiekunką dla seniora? Może masz ten obowiązek, ale również przyjemność dbania o osobę starszą? Pamiętaj, że sama idealnie skompletowana apteczka nie wystarczy, aby zachować bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko konsekwencji nieprzewidzianych sytuacji.

Dlatego tak często podkreśla się znaczenie pierwszej pomocy przedmedycznej, jako ogólne  czynności ratujące życie i zdrowie człowieka. Warto skorzystać z kursu, aby zwiększyć swoją pewność siebie i strach przed udzielaniem pierwszej pomocy. Gdy dowiesz się, jak poprawnie wykorzystywać wszystkie elementy apteczki, to Twój senior zawsze będzie mógł liczyć na sprawny i profesjonalny ratunek. Kurs pierwszej pomocy to często podstawowy wymóg w przyjęciu na stanowisko opiekunki.