Jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby?
Jednym z podstawowych zadań opiekunów dla osób starszych jest zapewnienie pożywnych, a przede wszystkim zdrowych i zbilansowanych, posiłków. Wywiera to ogromny wpływ na cały proces trawienia, który jest niezwykle wrażliwy w obszarze funkcjonowania seniorów. Sprawdź, jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby za pomocą diety.
Przyczyny biegunki u osób starszych
Aby kompleksowo i rzetelnie podejść do tematu rozstroju organizmu podopiecznych, warto zapoznać się z podłożem i czynnikami inicjującymi ten niechciany stan. Wspomniane impulsy mogą się różnić od tych obserwowanych u osób młodszych, co ma związek ze specyfiką wieku.
Biegunka u starszej osoby może być spowodowana licznymi niezależnymi bodźcami. Do najpopularniejszych należą:
- leki i środki przeczyszczające – wiele medykamentów ma działanie zaburzające równowagę bakterii jelitowych lub zobojętniających soki żołądkowe. Częstą sytuacją jest również nadmierne użycie środków do przeczyszczenia, które nie są prawidłowo dopasowane do indywidualnego trybu życia pacjenta, stosowanej diety, a także aktywności i wysiłku fizycznego;
- wirusy – ten rodzaj przyczyny jest bezpośrednio związany z układem odpornościowym, który ulega osłabieniu wraz z upływającym czasem. Najgroźniejsze rodzaje wirusów, które mogą doprowadzić do biegunki to adenowirusy, rotawirusy oraz norowirusy;
- nietolerancja laktozy – dobrym pomysłem jest sprawdzenie także tego tropu. Dzieje się tak, gdyż działanie enzymu rozkładającego laktozę maleje u osób zaawansowanych wiekowo;
- nadmierne używanie alkoholu;
- niedrożność jelitowa i zaparcia;
- marskość wątroby;
- rak jelita grubego;
- radioterapia;
- pozostałe przyczyny.
Przyczyny biegunki u osób starszych są więc zróżnicowane. Zlekceważenie biegunki może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, zwłaszcza w przypadku seniorów. Osoby w podeszłym wieku zmagają się bowiem z utrudnieniami funkcjonowania nerek oraz adekwatnym stanem gospodarki wodnej i elektrolitowej w ciele. Rozwolnienie jedynie potęguje ten stan, co może przyczynić się do groźnego odwodnienia podopiecznego.
Drżenie, ogólne zmęczenie, zawroty głowy, mocz o ciemnej barwie, a także gorączka, to wstępne sygnały odwodnienia wskutek biegunki. Niezbędna jest natychmiastowa reakcja, która ma na celu przywrócenie zrównoważonej ilości płynów oraz elektrolitów w organizmie pacjenta. Takie czynności stanowią bazę i uzupełnienie kolejnego etapu naszej pracy, czyli przygotowania posiłku.
Biegunka u starszej osoby – co warto wiedzieć?
Więc jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby? Na wstępie kilka kluczowych wskazówek, które mają charakter prewencyjny i zapobiegawczy. Jak już wiemy, układ immunologiczny u osób w podeszłym wieku charakteryzuje się zredukowaną wytrzymałością na ataki różnego rodzaju mikroorganizmów i wirusów. Aby wykluczyć ten czynnik, należy zadbać o prawidłową higienę osobistą seniora, zachęcać do stosowania wilgotnych chusteczek, substancji i płynów dezynfekujących oraz regularnego mycia rąk.
Zrównoważona dieta to naturalny i skuteczny sposób na profilaktykę oraz przeciwdziałanie biegunce. Również w tej dziedzinie warto pamiętać o prostych zasadach, które zwiększają pozytywny efekt pracy w kuchni. Pierwsza norma jest bardzo uniwersalna i może odnosić się do wszystkich osób spożywających dania zbyt szybko. Spokojne, świadome jedzenie jest bardzo wartościowe, a ta prosta czynność odwdzięczy się układowi pokarmowemu naszego seniora.
Kolejna kwestia także jest skierowana do wszelkich miłośników gastronomii, ale szczególnie korzystnie wpłynie właśnie na osoby starsze. Jedzenie mniejszych porcji zdecydowanie ułatwia trawienie, ale to nie wszystkie zalety tej metody. Innym plusem jest, wspomniane już kilkukrotnie, wsparcie gospodarki wodno-elektolitowej człowieka.
Dieta przy biegunce u osoby starszej
Co warto umieścić w jadłospisie podopiecznego, który cierpi z powodu biegunki, a co wymaga kategorycznego odrzucenia? Niezależnie od wyboru, wszelkie elementy muszą zostać poddane analizie lekarskiej w kontekście potencjalnych przeciwwskazań. Może się bowiem okazać, że część składników nie współpracuje z przyjmowanymi lekami lub negatywnie wpływa na stan zdrowia pacjenta.
Dieta przy biegunce u starszej osoby nie jest skomplikowana. Do zaleceń w tym obszarze można zakwalifikować wszelkie dania oparte na gotowanych warzywach (ziemniaki, dynia, zupy warzywne). Menu powinno dodatkowo zawierać produkty bogate w probiotyki, owoce, kleiki ryżowe, kaszę jęczmienną, suche pieczywo, ale też napary ziołowe (na przykład rumianek).
W przeciwieństwie do wymienionych składników i potraw, z naszej lodówki należy wyeliminować kilka koronnych pozycji. Są to:
- wszystkie pokarmy tłuste,
- rośliny strączkowe,
- alkohol,
- ostre przyprawy,
- gorące napoje,
- cukier.
Wiesz już jak zatrzymać biegunkę u starszej osoby. Przestrzeganie paru ważnych restrykcji dietetycznych pozwoli na przywrócenie naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego oraz wyeliminowanie uciążliwych biegunek u osób starszych. Fundamentalnym czynnikiem, który wpływa na komforty i bezpieczeństwo naszego podopiecznego, jest systematyczne kontrolowanie. W sytuacji, gdy niepokojące objawy utrzymują się długotrwale lub zauważono kolejne nietypowe zachowania, niezbędna jest interwencja medyczna oraz konsultacje z lekarzem.