zawał serca u kobiet

Zawał serca u kobiet, czyli jak wygląda atak serca u seniora?

Najczęściej na zawał serca chorują osoby w wieku 60-75 lat. Atak często równoznaczny jest z najpoważniejszymi konsekwencjami choroby wieńcowej. Niestety to choroba, na którą zbyt wcześnie umierają seniorzy. Opiekunowie w trosce o życie podopiecznych systematycznie pogłębiają swoją wiedzę, dotyczącą zawałów serca u kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku. To ogromnie ważne, bo tylko odpowiednia profilaktyka może zwalczyć wciąż rosnącą liczbę nagłych, nieszczęśliwych wydarzeń.

Czym jest zawał serca?

Pełna nazwa zawału serca to zawał mięśnia sercowego, a dokładniej jego niedokrwienie. Potocznie, gdy krew nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu do narządu warunkującego krążenie krwi w organizmie, nazywamy atakiem serca. Najczęściej zawał jest poważnym skutkiem postępującej choroby wieńcowej. To nagłe przerwanie/ograniczenie przepływu krwi przez naczynia doprowadzające czerwoną, płynną tkankę do mięśnia sercowego.

Zawał uznawany jest za jedną z poważniejszych chorób, z którą spotyka się ponad 90 tysięcy Polaków rocznie. To zdecydowanie wyższa wartość niż w wielu krajach europejskich. Zagrożenie atakiem obejmuje przede wszystkim osoby prowadzące niezdrowy styl życia, palące papierosy, nieuprawiające aktywności fizycznej i posiadające za wysoki cholesterol, problemy z odpowiednią wagą oraz nadmiernym poziomem glukozy we krwi.

Sprzyjających zawałowi czynników ryzyka jest znacznie więcej:

  • cukrzyca,
  • choroby nerek,
  • nadwaga lub otyłość,
  • wiek (z wiekiem wzrasta ryzyko zawału),
  • zaniedbywane nadciśnienie tętnicze,
  • nieodpowiednie funkcjonowanie: życie w stresie, nieprawidłowa dieta, czy niedobór snu.

objawy zawału serca

Zawał serca – objawy

Warto zdać sobie sprawę, że objawy zawału serca nie zawsze są jednoznaczne i czytelne. Coraz częściej słyszy się o przebyciu ataku, którego osoba chora nie była świadoma. Niespodziewane uczucie osłabienia, zimne poty, zawroty głowy, utrata równowagi, czyli na pozór niewinne symptomy, mogą świadczyć o objawach cichego zawału.

Inaczej nazywany – niemy zawał serca, dotyczy w głównej mierze osób cierpiących na przewlekłe choroby i starszych. Chociaż wyjątkowo trudno rozpoznać tę cichą odmianę, należy nie lekceważyć nagłych objawów. Niezbędne badania np. EKG serca pozwalają lekarzowi określić sposób leczenia chorego i ograniczyć najpoważniejsze konsekwencje w przyszłości.

Czy wiesz, jakie są objawy zawału serca? Tego, którego nie sposób przeoczyć? To przede wszystkim silne bóle w klatce piersiowej (mogą występować jako piekące, gniotące, kłujące, promieniujące w okolice: barku, pleców, ręki, żuchwy), ale również bóle brzucha. Podczas zawału najczęściej występują wymioty, zawroty głowy, duszności i podejrzane kołatanie serca. Jaki jest prawidłowy puls? To przedział 60-100 uderzeń w trakcie minuty. Atak nierzadko związany jest z omdleniami, bladą twarzą i silnym niepokojem.

Atak serca u seniora – różnice u kobiet i mężczyzn

Coraz więcej młodszych osób zmaga się z zawałem mięśnia sercowego. Mimo to nadal do największej grupy ryzyka należą osoby starsze i z przewlekłymi chorobami. Na niedomagania sercowo-naczyniowe bardziej narażeni są mężczyźni, zdecydowanie rzadziej kobiety. Mało osób wie, że zawał serca u kobiet i mężczyzn różni się, a to bardzo ważne przy rozpoznaniu ataku. Zanim przedstawicielka płci pięknej doświadczy okresu menopauzy, ryzyko ataku serca jest znacznie niższe.

Objawy zawału u mężczyzn są silniejsze. Wyróżniają się ostrym bólem, a czasem nawet utratą świadomości. Kobiecy zawał występuje w formie łagodniejszej. To bóle brzucha powiązane z kuciem w okolicy zamostkowej i wymiotami. Atak charakteryzuje się dusznością, zmianą rytmu serca, złym samopoczuciem. Wszystkie objawy są delikatniejsze i często mylone z innymi, mniej ryzykownymi dolegliwościami np. niestrawnością.

jaki jest prawidłowy puls

Profilaktyka i pierwsza pomoc w przypadku ataku serca

Zdrowy człowiek wymaga odpowiedniej diety bogatej w owoce i warzywa oraz ograniczającej cukry, tłuste mięso, czy produkty wysoko przetworzone. Właściwe odżywianie minimalizuje ryzyko otyłości i licznych chorób np. ataku serca.

Podstawą walki o życie bez zawału jest aktywność fizyczna (min. 30 min dziennie np. spaceru) i brak uzależnień od tytoniu. Jeżeli zależy nam, aby senior nie padł ofiarą cichego zawału lub nagłego i bolesnego, należy zadbać o odpowiedni relaks, unikanie stresujących sytuacji.

Profilaktyka zawału serca obejmuje również dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości snu i regularne wizyty u lekarza oraz badania kontrolne.  Warto pamiętać, że tylko wykryte i odpowiednio leczone choroby pozwalają zminimalizować ryzyko nieodwracalnych zmian w organizmie.

Podczas zawału najważniejsza jest pierwsza godzina! Należy reagować jak najszybciej – natychmiastowo wezwać pomoc (112 – numer alarmowy, 999 – pogotowie ratunkowe). Pamiętajmy o różnych objawach zawału serca u kobiet i u mężczyzn. W oczekiwaniu na pomoc ułóż chorego w wygodnej pozycji, dostarcz wystarczającą ilość powietrza, zapewnij bliskość, a jeśli dojdzie do zatrzymania akcji serca, to rozpocznij resuscytację.