Jakie są najczęstsze choroby wieku starczego i jak je rozpoznać?
Z wiekiem ludzie stają się bardziej podatni na różne choroby i dolegliwości zdrowotne. Seniorzy często cierpią na przewlekłe choroby wieku starczego, które mogą wpływać na jakość ich życia i poziom aktywności społecznej. Znajomość oznak i objawów tych chorób może pomóc seniorom i ich opiekunom zidentyfikować je wcześnie i poszukać odpowiedniego leczenia, a co za tym idzie wydłużyć ich życie. W tym artykule omówimy najczęstsze choroby u seniorów i ich objawy, w tym choroby serca, układu oddechowego, krwionośnego, czy moczowego, a także choroby starcze utrudniające funkcjonowanie układu nerwowego i metabolizmu.
Jakie choroby wieku starczego są najpowszechniejsze?
Najczęstsze choroby wieku starczego dotykają układu nerwowego, kostno-stawowego, krwionośnego oraz moczowego. Oto najpowszechniejsze choroby starcze sklasyfikowane względem miejsc, które atakują.
Choroby serca
Choroby kardiologiczne są jednymi z głównych przyczyn zgonów wśród seniorów. Do częstych chorób kardiologicznych u seniorów należą choroba wieńcowa i niewydolność serca, które opisaliśmy poniżej.
Choroba wieńcowa
Choroba wieńcowa, powszechnie znana jako miażdżyca, to jedna z najpowszechniejszych chorób serca. Choroba wieńcowa jest spowodowana odkładaniem się płytki miażdżycowej w ścianach tętnic wieńcowych doprowadzających krew do serca i innych części ciała. Płytka składa się ze złogów cholesterolu i innych substancji w tętnicy. Odkładanie się płytki powoduje z czasem zwężenie wnętrza tętnic, co może częściowo lub całkowicie zablokować przepływ krwi. Objawy choroby wieńcowej obejmują ból w klatce piersiowej, duszności, zmęczenie i nudności, jednak w niektórych przypadkach pierwszym objawem jest dopiero atak serca – dlatego tak ważne są regularne badania.
Niewydolność serca
Niewydolność serca występuje, gdy serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu. Objawy niewydolności serca obejmują zmęczenie, brak tchu, obrzęk nóg i szybkie bicie serca.
Choroby układu oddechowego
Schorzenia układu oddechowego to powszechne choroby osób starszych, które mogą prowadzić do trudności w oddychaniu i innych komplikacji. Częste choroby układu oddechowego u seniorów obejmują:
Przewlekła obturacyjna choroba płuc
Przewlekła obturacyjna choroba płuc to postępująca choroba płuc, która utrudnia oddychanie. Objawy przewlekłej obturacyjna choroby płuc obejmują świszczący oddech, duszność, kaszel i ucisk w klatce piersiowej.
Zapalenie płuc
Zapalenie płuc to infekcja płuc, która może powodować gorączkę, kaszel, ból w klatce piersiowej i trudności w oddychaniu. Na zapalenie płuc najbardziej podatni są seniorzy z osłabionym układem odpornościowym.
Choroby neurologiczne
Z wiekiem wzrasta ryzyko rozwoju chorób neurologicznych. Choroby te mogą wpływać na mózg, rdzeń kręgowy i nerwy. Najpowszechniejsze choroby starcze dotykające układu nerwowego to:
Choroba Alzheimera
Choroba Alzheimera jest postępującym zaburzeniem mózgu, które wpływa na pamięć i funkcje poznawcze. Objawy choroby Alzheimera obejmują utratę pamięci, dezorientację i trudności z codziennymi zadaniami.
Choroba Parkinsona
Choroba Parkinsona jest chorobą zwyrodnieniową, która wpływa na układ nerwowy. Objawy choroby Parkinsona obejmują drżenie, sztywność i trudności z równowagą i koordynacją.
Choroby układu moczowego
Choroby układu moczowego mogą wpływać na drogi moczowe i pęcherz, powodując dyskomfort i inne komplikacje podczas oddawania moczu. Częste choroby układu moczowego u seniorów obejmują:
Zakażenia układu moczowego
Zakażenia układu moczowego występują, gdy bakterie dostają się do dróg moczowych i powodują infekcje. Objawy zakażeń układu moczowego obejmują ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu oraz mętny lub silnie pachnący mocz.
Nietrzymanie moczu i kału
Nietrzymanie moczu fachowo zwana inkontynencją to stan, w którym osoba nie jest w stanie kontrolować swojego pęcherza lub jelit. Objawy nietrzymania moczu obejmują wyciek moczu lub kału, nagłe parcie na mocz i potrzebę częstego oddawania moczu.
Choroby metaboliczne
Choroby metaboliczne to warunki, które wpływają na metabolizm organizmu i mogą prowadzić do powikłań, takich jak cukrzyca i otyłość. Najczęstsze choroby starcze z kategorii metabolicznych u seniorów to:
Cukrzyca
Cukrzyca występuje, gdy organizm nie jest w stanie skutecznie produkować lub wykorzystywać insuliny. Objawy cukrzycy obejmują częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie, zmęczenie i niewyraźne widzenie.
Otyłość
Otyłość to stan, w którym osoba ma nadmierną ilość tkanki tłuszczowej. Otyli seniorzy muszą liczyć się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju cukrzycy, chorób serca i innych niekorzystnych stanów zdrowotnych.
Najczęstsze choroby osób starszych a praca opiekunki osób starszych
Praca opiekunki osób starszych polega na stałym monitorowaniu stanu zdrowia swoich podopiecznych, dlatego bądź czujna i szybko reaguj już na pierwsze symptomy chorób, a wtedy nie tylko wesprzesz seniora w ulżeniu objawom, ale masz szansę przedłużyć jego życie.